Funkcja falowa w jednym wymiarze
Prowadzący: Jakub Supeł
Opis
Warsztaty będą bazować na wstępie teoretyczno-praktycznym oraz na badaniu znanych zagadnień mechaniki kwantowej.
Pierwszego dnia zburzymy gmach fizyki klasycznej: przyjrzymy się falowemu charakterowi zjawisk w mikroświecie i interferencji – przede wszystkim na przykładzie doświadczenia z dwiema szczelinami. Wprowadzimy pojęcie funkcji falowej, która zostanie powiązana z prawdopodobieństwem.
Drugiego dnia przejdziemy do równania Schrodingera, które (teoretycznie) pozwala znaleźć tę funkcję falową i poprzez analizę jego rozwiązań w pewnych prostych sytuacjach jednowymiarowych odkryjemy zjawiska przewidywane przez teorię kwantową: odbicie od potencjału, głębokość wnikania, poziomy energetyczne, a nawet tunelowanie kwantowe. Jeśli starczy czasu, uda nam się nawet w przybliżony sposób opisać atom wodoru, porównując różne podejścia.
Mechanika kwantowa jest teorią bardzo nieintuicyjną. Co to znaczy, że elektron jest w dwóch miejscach naraz? Jak rozumieć fakt, że interferuje sam ze sobą? I czy jest możliwa komunikacja z prędkością nadświetlną? Trzeciego dnia zajmiemy się więc interpretacją tajemniczych i dziwacznych przewidywań tej teorii. Spojrzymy krytycznym okiem na słynne eksperymenty myślowe, takie jak kot Schrodingera czy paradoks Einsteina-Podolskiego-Rosena. Przedyskutujemy też najsłynniejsze interpretacje: chociażby fantastycznie brzmiącą teorię wielu światów.
Wymagania
Wymagane cechy i umiejętności:
- Liczby zespolone: sprzężenie, moduł, własności funkcji exp.
- Analiza: rozwiązania równania oscylatora harmonicznego (postać zespolona): \(\ddot x + cx =0\) Wprawne aplikowanie warunków brzegowych do rozwiązania ogólnego jest kluczowe. Ogólna znajomość rachunku różniczkowego, choć będzie atutem, nie jest konieczna; nie obejdziemy się wszakże bez pochodnych funkcji sin, cos i exp.
- Fale: opis matematyczny interferencji.
- Prawdopodobieństwo: przestrzeń zdarzeń, zdarzenia niezależne.
Jeśli czegoś nie umiesz - nie martw się. Wszystkie te rzeczy są naprawdę bardzo proste i będą wyjaśnione razem z zadaniami kwalifikacyjnymi.
Przydatne rzeczy
Skrypt wprowadzający pojęcia potrzebne do rozwiązania zadań: Skrypt
Przygotowanie do warsztatów
Po kwalifikacji roześlę krótkie materiały do przeczytania, które pomogą w sprawnym przeprowadzeniu warsztatów ostatniego dnia.
Kontakt
jsupim1@gmail.com
W dniach 15. lipca - 23. lipca będę najprawdopodobniej poza zasięgiem.