Kaligrafia i inne zabawy z papierem

Prowadzący: Klaudia Nosal


Kategorie: inne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Strona z Biblii przepisana ręcznie ok. 1407 roku w Belgii

 

W czasie warsztatów skupimy się na średniowiecznej kaligrafii (tzw. gotyk) za pomocą niedrogich materiałów dostępnych w większości sklepów plastycznych. Po opanowaniu podstaw poświęcimy kilka chwil innym technikom sprawiania, żeby papier był ładny bez drogich i specjalistycznych materiałów ani narzędzi. Docelowo po dwóch dniach zajęć uczestnicy (jeśli nie uciekną w międzyczasie) będą znali podstawy kaligrafii na tyle, żeby móc przy odrobinie skupienia pisać cały tekst oraz będą mieli ogląd na proste i tanie techniki pracy z papierem i wiedzę, gdzie szukać potrzebnych materiałów i narzędzi. Trzeciego dnia warsztatów ci, którzy wytrwają ze mną do końca, sami zrobią jakiś mniej lub bardziej użytkowy przedmiot z papieru (np. pudełko na drobiazgi, kartkę urodzinową, zakładkę do książki, tabliczkę z imieniem na drzwi) według własnego projektu i wiedzy nabytej na warsztatach. 

Dokładniejszy plan warsztatów powstanie, kiedy będę w stanie oszacować liczbę uczestników.

Wymagania

Od uczestników wymagam posiadania dwóch rąk, z których co najmniej jedna powinna być prawa. Na tym kończą się moje wymagania merytoryczne. Bezwzględnie i absolutnie wymagam od wszystkich zainteresowanych zgłoszenia się na warsztaty! Muszę z góry znać liczbę zainteresowanych, żeby przygotować materiały. Liczba miejsc jest ograniczona z góry i w razie dużego zainteresowania decydować będzie kolejność zgłoszeń. 

Przydatne rzeczy

Zapewnię wszystkie niezbędne materiały i przybory, ale będę wdzięczna za pomoc w tej kwestii, zwłaszcza za przyniesienie na warsztaty własnych nożyczek lub scyzoryka. Zachęcam do bliższego przyglądania się ozdobnym literom na różnych plakatach, ulotkach itd. w ramach ćwiczenia własnego zmysłu estetycznego. Polecam również gorąco rozejrzenie się wokół siebie i próbę znalezienia czegoś potencjalnie przydatnego wśród rzeczy, które normalnie wyrzucilibyście do śmieci. 

FAQ

Czy dzięki warsztatom będę wreszcie w stanie pisać tak, żeby inni byli w stanie przeczytać moje pismo? 

Nie zakładam ćwiczenia na warsztatach charakteru pisma jako takiego. Sięgniemy po archaiczne narzędzia i będziemy pisać mozolnie litery w stylu Blackletter, które absolutnie nie nadają się do codziennych notatek. Jeśli jednak jedną ze składowych Twojego brzydkiego charakteru pisma jest zły nawyk zbyt mocnego dociskania długopisu lub pióra do papieru, warsztaty pomogą Ci go wykorzenić, co może (ale nie musi) w zauważalny sposób przełożyć się na estetykę codziennych notatek. Mogę też podpowiedzieć Ci, jak w analogiczny sposób nauczyć się mniej archaicznych krojów pisma, takich nadających się do "normalnego" pióra lub nawet długopisu.

Nie mam ochoty bawić się w ozdabianie papieru, chcę tylko poćwiczyć kaligrafię. 

Gorąco zapraszam. Kaligrafii zamierzam poświęcić istotną większość dwóch pierwszych dni tych warsztatów. O dokładnej formie części przeznaczonej na resztę "materiału" zdecyduję, gdy będę wiedzieć, ile osób zamierza do mnie przyjść, jednak z całą pewnością będziesz mógł w tym czasie zająć się ćwiczeniem pisania. Nie mam zamiaru nikogo zmuszać do żadnej techniki.

Nie mam ochoty bawić się w kaligrafię, ale chętnie posłucham o innych rzeczach, które można robić z papierem.

Tu może być ciężej niż w przypadku powyżej, ale jeśli nie będę miała wielu chętnych na warsztaty, to być może będę w stanie coś poradzić. Zgłoś się na warsztaty tak czy siak z adnotacją, że kaligrafia sama w sobie Cię nie interesuje i przypomnij mi się później w mailu.

Czy po warsztatach będę mógł zająć się taką kaligrafią również w domu?

Jeśli tylko zaopatrzysz się w stalówkę i obsadkę (koszt ok. 2 zł/szt.). Są one dostępne w lepszych sklepach papierniczych, czasami trudno je dostać w mniejszych miastach. W razie problemów służę pomocą. Poza tym, do kaligrafii potrzebny jest tusz kreślarski (ok. 3-5 zł za opakowanie), który można znaleźć w praktycznie każdym papierniczym. 

Kontakt

Wszelkie pytania, wątpliwości, spostrzeżenia i sugestie możecie kierować pod adres klaudia.nosal96@gmail.com. Polecam zacząć temat maila od [WWW], dzięki temu nie zginie mi gdzieś między mniej ważnymi wiadomościami.