Teoria gier dla ekonomistów i historyków

Prowadzący: Michał Grochowski


Kategorie: matematyka

Opis

W ramach zajęć chciałbym przedstawić kilka klasycznych problemów (jak wybory prezydenckie, ustalanie ceł i wydatków na zbrojenia, prowadzenie wojen patentowych i umawianie się na randki) w ujęciu teorii gier. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, że nie warto startować w wyborach prezydenckich, cła są złe, zbrojenia są fajne jak długo lubimy defilady, a potencjalni partnerzy nie lubią komedii romantycznych.* Dodatkowo będzie można się dowiedzieć jak walczyć z korupcją, dlaczego lepsza znajomość gry wcale nie musi prowadzić do lepszych efektów, a także dlaczego obstawianie 1-2-3-4-5-6 w Lotku nie wróży szczególnie dobrze portfelowi.

Zajęcia rozpoczniemy od zauważania w codziennym życiu paru prostych gier (jak dylemat więźnia czy wojna płci) i spojrzenia na wady takich prostych modeli. Przyjrzymy się również założeniom takim jak racjonalność graczy, użyteczność kardynalna i niemalejąca użyteczność krańcowa i zastanowimy się jak poprawić, czy właściwiej: rozbudować modele, aby dawały wyniki bardziej odpowiadające rzeczywistości, a przynajmniej naszym intuicjom na jej temat. Jednym z lepszych pomysłów (spoiler, spoiler) na poprawienie modeli jest zauważenie, iż gracze niekoniecznie dysponują doskonałą informacją, co zmusi nas do rysowania drzew gier.

Później popatrzymy na to co się stanie jak do gry wejdzie:

  • Reputacja
  • Iteracja

Wyciągniemy kilka mniej lub bardziej intuicyjnych wniosków - zaspoileruję taki: "doskonała informacja u wszystkich graczy może prowadzić do obniżenia sumy wypłat wszystkich graczy".

Z takim uzbrojeniem popatrzymy na gry o ciągłym spektrum strategii (które w sumie już kiedyś widzieliśmy), przypomnimy sobie magiczne słowo "krańcowość" i zastanowimy się jakie wnioski z poprzednich zadań przetrwają wprowadzenie życiowych założeń. A ja pokażę za co udało się już dostać Nagrodę Banku Szwecji im. A. Nobla z ekonomii.

Wymagania

  • Znajomość z matematyką.
  • Rudymentalna znajomość ekonomii i terminologii ekonomicznej.
  • Niezerowe poczucie humoru i dystans do świata.
  • Mile widziana umiarkowana skłonność do hazardu - przecież to teoria GIER ;)

 

Kontakt: michal.grochu@gmail.com - wybaczcie, że wcześniej nie było go na widoku, tylko gdzieś ukryty w treści zadań

 

Przydatne linki

http://www.uslugi-komputerowe.eu/download/ekonomia/mikroekonomia.pdf - Dobry podręcznik, niestety słabo zeskanowany. Może nieco ułatwić część ekonomiczną moich zajęć.

 

 

*Wnioski poszczególnych uczestników zajęć mogą odbiegać od przedstawionych powyżej, ale nie sądzę, aby ujmowało to efektu komicznego zajęciom.