Statystyczna mechanika kwantowa

Prowadzący: Patryk Drobiński


Zadania kwalifikacyjne:
Kategorie:
fizyka

Opis

"Statystyczna mechanika kwantowa" brzmi jak szczytowe osiągnięcie fizyki teoretycznej, lecz jest to teoria o zaskakująco prostych podstawach. Na początku warsztatów porozmawiamy ogólnie o tym, czym są układy kwantowe i fizyka statystyczna i dowiemy się, jak połączyć te dwie rzeczy, a także dlaczego jest to łatwiejsze niż w przypadku układów klasycznych. Następnie (na tablicy) zbadamy wybrane wyniki kwantowej mechaniki statystycznej. Dowiemy się czym jest słynny kondensat Bosego-Einsteina. Skonstruujemy układ o temperaturze poniżej zera bezwzględnego.

Wymagania

Znajomość matematyki na poziomie liceum, w szczególności rachunku prawdopodobieństwa oraz podstaw analizy matematycznej: pojęcia granicy funkcji. Znajomość pochodnych mile widziana, ale nie konieczna.

Przydatne rzeczy

Zachęcam uczestników, żeby poczytali dowolne popularnonaukowe teksty na temat mechaniki kwantowej, a dla ambitnych - 3. tom wykładów Feynmana. Nie należy przejmować się trudnym opisem matematycznym (przestrzenie Hilberta itd.) - nie będzie nam potrzebny.

 

Mail do prowadzącego: patryk.drobinski@gmail.com