Algorytmy genetyczne

Prowadzący: Zuzanna Opała


Kategorie: informatyka stosowana

Opis

Czy zdarzyło Ci się myśleć nad jakimś problemem i nie móc znaleźć konkretnego rozwiązania? Może znudziło Ci się już pisanie kodu, w którym wiadomo dokładnie co będzie się działo po uruchomieniu? A może po prostu chcesz wprowadzić do swojego życia nieco losowości lub fascynuje Cię jak możemy w programowaniu użyć zjawiska obecnego na Ziemi od tysiącleci? Jakakolwiek jest przyczyna, algorytmy genetyczne mogą pomóc Ci rozwiązać wszystkie te problemy!

Warsztaty zaczniemy od powiedzenia czym algorytmy genetyczne w ogóle są i jak działają, a przykłady będą w dużej mierze oparte na teorii gier. Potem każdy będzie miał okazję zaimplementować własną mini-bibliotekę, a następnie użyć jej do stworzenia strategii nieomawianej wcześniej gry. Na zakończenie, dla wszystkich lubiących rywalizację, sprawdzimy jak radzą sobie stworzone programy i czy są w stanie pokonać napisane w tradycyjny sposób boty.

Wymagania

  1. Komputer na WWW
  2. Umiejętność programowania (język dowolny, choć preferowanym wyborem jest python)

Zachęcam osoby, które chciałyby wziąć udział w tych warsztatach, ale nie potrafią programować do nauki podstaw Pythona i zmierzenia się z zadaniami kwalifikacyjnymi.

Przydatne rzeczy

Nie zawsze znane, przydatne elementy Pythona:

  • tworzenie klas: https://www.tutorialspoint.com/python/python_classes_objects.htm
  • funkcje map, filter i reduce: http://book.pythontips.com/en/latest/map_filter.html