Projektowanie systemów dużej skali

Prowadzący:


Zadania kwalifikacyjne:
Kategorie:
informatyka stosowana

Opis

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak działa wyszukiwarka internetowa? Albo komunikator? Na warsztatach nie będziemy pokazywać jak rzeczy działają. Będziemy to sami wymyślać.

Zajmiemy się się systemami informatycznymi dużej skali, tzn. wykonujących skomplikowane zadania, a przede wszystkim obsługujące duży ruch użytkowników. Systemy dużej skali siłą rzeczy stają się systemami rozproszonymi. Opowiemy o problemach skalowalności i niezawodności systemów rozproszonych.

Projektowanie będzie polegało na rysowaniu połączonych bloczków przedstawiających komponenty systemu. Najpierw przedstawię techniki i sztuczki używane przy projektowaniu. Następnie warsztaty będą miały formę luźnej pogadanki, na której wspólnie zaprojektujemy wybrane przez uczestników systemy.

Wymagania

Na warsztach nie będzie wymagana umiejętność programowania, chociaż intuicja programistyczna może być przydatna. Potrzebne będzie zorientowanie w zagadnieniach "jak działa komputer" oraz "jak działa Internet".

Zadania kwalifikacyjne

Z1

Co dzieje się po wpisaniu adresu strony w przeglądarce? Proszę o krótkie i treściwe wypowiedzi.

Z2

Jesteś autorem serwisu internetowego Rettiwt, który pozwala na następujące operacje:

  1. dodawanie postu o długości maksymalnie 123 znaków do kanału o danej nazwie,
  2. przeglądanie postów w kanale.

Rettiwt hostujesz z taniego serwera stojącego pod Twoim biurkiem. Jaki maksymalny ruch możesz obsłużyć? Co będzie wąskim gardłem? Jeśli brakuje Ci danych, poczyń sensowne założenia.

Z3

No i stało się, Rettiwt okazał się ogromnym sukcesem! Pierwszy serwer nie daje już rady i musiałeś dokupić drugi. Co zrobisz, żeby rozłożyć obciążenie na oba?

 

Zadania proszę wysyłać mailem z tagiem [WWW13].