Filozofia nauki
Prowadzący: Paulina Kaczyńska
Te warsztaty są odwołane!
UWAGA! NIESTETY WARSZTATY SIĘ NIE ODBĘDĄ, ZA CO BARDZO WAS PRZEPRASZAM. Jeżeli ktoś zaczął robić zadania, mogę sprawdzić i będą liczyć się do puli kwalifikacyjnej
Opis
Kiedy psychologia stała się nauką? Czy aksjomatyzacja fizyki to dobrze postawione zadanie? Jak powinien wyglądać naukowy bełkot? I czym właściwie zajmujemy się na www?
Przyjrzymy się głównym kryteriom oddzielającym nauki od nie-nauk, porozmawiamy o metodach naukowych w każdej z tych dziedzin, cechach charakterystycznych języka naukowego i problemach, jakie napotykają niektóre nauki szczegółowe. Następnie spróbujemy znaleźć prawidłowości w historii nauki i zastanowimy się na ile istniejące modele jej rozwoju mają szansę sprawdzić się w przyszłosci.
Zajęcia bedą mieć formę krótkiego wykładu połączonego z konwersatorium. Po naświetleniu głównych idei w danym zagadnieniu przystąpimy do dokładniejszej analizy tekstów.
W przypadku zainteresowania filozofią konkretnej dyscypliny (filozofia fizyki/matematyki/umysłu) proszę napisać mi w zadaniach kwalifikacyjnych. Możemy poświęcić część zajęć na szersze zgłębienie tematu i jego wpływu na naukę.
Wymagania
Zadania kwalifikacyjne składają się z fragmentów klasycznych tekstów (fragmentów "Logiki odkryc naukowych" K.Poppera i "struktury rewolucji naukowych" Kuhna), testu abc pokazującego czy potraficie czytać i kilku pytań otwartych. Na zajęciach ze względu na formę serdecznie zachęcam do aktywnej partycypacji i odzywania się.
UWAGA: Drugi podrozdział "logiki odkryć naukowych" Poppera (str 32) nie zginął z zadań bez przyczyny. nawet sam autor uważa, że jest całkowicie nieważny dla rozważań.
Przydatne rzeczy
Przydatnymi filozoficznymi źródłami są:
- Stanford Encyclopedia of Philosophy https://plato.stanford.edu/ (po angielsku i na wysokim poziomie)
- Internet Encyclopedia of Philosophy https://www.iep.utm.edu/
- Wybór teksów prof. B.Markiewicz (miłe na początek, ogólny przegląd najważniejszych tekstów filozoficznych)
Chyba nie muszę mówić, że jeśli już zabrnęliście na wikipedię to lepiej jest korzystać z angielskiej wersji
W przygotowywaniu się do tych zajęć przydatne mogą być:
- http://sady.up.krakow.pl/filnauk.kuhn.struktura.htm
- http://sady.up.krakow.pl/filnauk.popper.logika.htm
- punkty 1,3-6 są zadanym tekstem do zadań domowych
- fragmenty monografii Wojciecha Sady "Spór o racjonalność naukową": http://sady.up.krakow.pl/sady.racjnauk0.htm