Filozofia nauki

Prowadzący: Paulina Kaczyńska


Zadania kwalifikacyjne:
Kategorie:
inne

Opis

Kiedy psychologia stała się nauką? Czy aksjomatyzacja fizyki to dobrze postawione zadanie? Jak powinien wyglądać naukowy bełkot? I czym właściwie zajmujemy się na www?

Przyjrzymy się głównym kryteriom oddzielającym nauki od nie-nauk, porozmawiamy o metodach naukowych w każdej z tych dziedzin, cechach charakterystycznych języka naukowego i problemach, jakie napotykają niektóre nauki szczegółowe. Następnie spróbujemy znaleźć prawidłowości w historii nauki i zastanowimy się na ile istniejące modele jej rozwoju mają szansę sprawdzić się w przyszłosci.

Zajęcia bedą mieć formę krótkiego wykładu połączonego z konwersatorium. Po naświetleniu głównych idei w danym zagadnieniu przystąpimy do dokładniejszej analizy tekstów.

W przypadku zainteresowania filozofią konkretnej dyscypliny (filozofia fizyki/matematyki/umysłu) proszę napisać mi w zadaniach kwalifikacyjnych. Możemy poświęcić część zajęć na szersze zgłębienie tematu i jego wpływu na naukę.

Wymagania

Zadania kwalifikacyjne składają się z fragmentów klasycznych tekstów (fragmentów "Logiki odkryc naukowych" K.Poppera i "struktury rewolucji naukowych" Kuhna), testu abc pokazującego czy potraficie czytać i kilku pytań otwartych. Na zajęciach ze względu na formę serdecznie zachęcam do aktywnej partycypacji i odzywania się.

UWAGA: Drugi podrozdział "logiki odkryć naukowych" Poppera (str 32) nie zginął z zadań bez przyczyny. nawet sam autor uważa, że jest całkowicie nieważny dla rozważań.

Przydatne rzeczy

Przydatnymi filozoficznymi źródłami są:

  • Stanford Encyclopedia of Philosophy https://plato.stanford.edu/ (po angielsku i na wysokim poziomie)
  • Internet Encyclopedia of Philosophy https://www.iep.utm.edu/
  • Wybór teksów prof. B.Markiewicz (miłe na początek, ogólny przegląd najważniejszych tekstów filozoficznych)

Chyba nie muszę mówić, że jeśli już zabrnęliście na wikipedię to lepiej jest korzystać z angielskiej wersji

W przygotowywaniu się do tych zajęć przydatne mogą być:

  •  http://sady.up.krakow.pl/filnauk.kuhn.struktura.htm
  • http://sady.up.krakow.pl/filnauk.popper.logika.htm
    • punkty 1,3-6 są zadanym tekstem do zadań domowych
  • fragmenty monografii Wojciecha Sady "Spór o racjonalność naukową":  http://sady.up.krakow.pl/sady.racjnauk0.htm