Światło, co to i po co to komu

Prowadzący: Mateusz Turowski


Zadania kwalifikacyjne:
Kategorie:
fizyka

Opis Warsztatów:

Światło jest powszechnie dostępnym dobrem i może się wydawać, że jesteśmy z nim dobrze zaznajomieni, jednak jest to jedno z bardziej skomplikowanych pojęć w fizyce. Na tych warsztatach postaramy się poruszyć kilka zagadnień z nim związanych. Spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie czym właściwie jest światło i jakie są jego właściwości.

Spróbujemy poruszyć zagadnienia takie jak:

  • trochę o historii co ludzie myśleli o świetle i jak je badali
  • równania Maxwella i zachowanie fali elektromagnetycznej na granicy ośrodków
  • oddziaływanie światła z materią - model Lorentza
  • światłowody
  • lasery- jak działają i do czego można je wykorzystywać
  • promieniowanie ciał w różnych temperaturach
  • trochę mechaniki kwantowej, czyli pogramy w kwantowego sapera

 Z powyższej listy spróbujemy poruszyć każdy podpunkt, ale w zależności od czasu mniej lub bardziej szczegółowo.

Wymagania:

Do uczestnictwa w warsztatach wymagana jest podstawowa znajomość aparatów matematycznych, których będziemy używać. Należy umieć liczyć pochodne oraz w podstawowym zakresie całki i równania różniczkowe. Ponadto należy wiedzieć czym są macierze i jak wyglądają podstawowe operacje na nich. Dobrze jest też zapoznać się ze znaczeniem różnych trójkątów takich jak gradient, rotacja, dywergencja czy laplasjan. Większość wymaganych rzeczy jest zawarta w zadaniach kwalifikacyjnych, więc umiejętność zrobienia ich powinno w zupełności wystarczyć. Wiedza z fizyki jako taka nie jest wymagana, ale jakieś takie ogólne rozgarnięcie w tym temacie może być pomocne.

Literatura:

Jeśli chodzi o zagadnienia poruszone w wymaganiach to wystarczającym źródłem powinna się okazać wikipedia, ewentualnie jakaś inna pozycja w wyszukiwarce interetowej. Jeśli ktoś szuka jakiejś literatury na tematy optyczne to mogę polecić podręcznik "Optyka" Eugene Hecht, ewentualnie z takich bardziej znanych autorów to Resnick lub Feynman i odpowiednie części ich podręczników. Jest to natomiast literatura nadobowiązkowa.

Kontakt:

email: maturowsk@gmail.com