Doświadczanie Fizyki

Prowadzący: Wiktoria Reddig, Mateusz Sieniawski


Warsztaty ze sztuki tworzenia porządku z morza chaosu, czyli jak przeprowadzać doświadczenia fizyczne.
Kategorie: fizyka

The Scientific Method

Opis

Eksperyment jest fundamentem fizyki. Pozwala nam odkrywać, badać, ale i weryfikować prawa natury, o których się uczymy. Na tych warsztatach nauczymy was jak przeprowadzać eksperymenty - od zaplanowania ich, przez wykonanie, po opracowanie i analizę wyników. A co najważniejsze wykonacie takie eksperymenty samodzielnie. Wiedza ta może wam pomóc w przygotowywaniu się do Olimpiady Fizycznej (część warsztatów będzie bazowała na archiwalnych zadaniach z OF), przydać się później na studiach lub w pracy, albo dać możliwość spędzenia quality time z fizyką. 

Wymagania

Na warsztatach zbudujecie swój własny fotometr, którym będziecie badać natężenie światła żarówki, a także zbadacie stosunek momentów magnetycznych dwóch różnych magnesów. Przed zabraniem się za doświadczenie zrobimy krótkie wprowadzenie teoretyczne, jednak raczej nie będzie czasu na powtórkę całego materiału z liceum. Dlatego przed warsztatami polecamy przyswoić sobie 

  1. fotometrię,
  2. magnetyzm.

W razie jakichkolwiek pytań - piszcie śmiało wiktoria.reddig@gmail.com lub msieniawski98@gmail.com

P.S. Gdyby okazało się, że WWW nie odbędzie się stacjonarnie to będziecie potrzebować 3 walcowych magnesów neodymowych, a także szkiełek laboratoryjnych (za parę złotych można kupić np z Allegro). W razie podobnego rozwoju wypadków, będziemy się kontaktować ze zgłoszonymi uczestnikami. 

Uwaga: Od edycji 2021, uczestnicy przesyłają rozwiązania przez stronę, a nie prowadzącym na maila. Jeśli zadania nie zostaną przesłane przez stronę, nie będziemy mieli możliwości wpisania Wam wyników!