ETL nie tylko dla programistów

Prowadzący: Anna Urbala


Będziemy konstruować proste data flow przy pomocy Apache NiFi
Zadania kwalifikacyjne:
Kategorie:
informatyka

Opis

Apache NiFi

Na warsztatach nauczymy się przede wszystkim, jak konstruować procesy ETL (Extract-Transform-Load), które są podstawą systemów opartych na danych. Zajęcia mają na celu głównie zapoznanie z narzędziem Apache NiFi, dlatego wcześniejsza jego znajomość nie jest wymagana (a może wręcz niezalecana, bo zwyczajnie będziecie się nudzić :D). Obrazek powyżej pokazuje, jak to narzędzie wygląda, ale nie martwcie się, to obrazek ze strony NiFi - tak dużych rzeczy raczej nie będziemy robić.

Wymagania

Przede wszystkim: umiejętność programowania nie jest wymagana. Do pewnego stopnia w NiFi wszystko da się zrobić metodą drag and drop, dlatego brak znajomości jakiegokolwiek języka programowania nie jest problemem.

Proszę, aby przed zajęciami w miarę możliwości spróbować zainstalować NiFi: https://nifi.apache.org/docs/nifi-docs/html/getting-started.html#downloading-and-installing-nifi

Prawdziwe* wymagania:

  • minimum intuicji odnośnie procesów ETL
  • umiejętność dzielenia dużego zadania na mniejsze

*prawdziwe - będą potrzebne do rozwiązania zadań kwalifikacyjnych, bez nich może być ciężko, ale są na tyle elementarne, że nie powinny sprawić problemów

Kontakt

W przypadku jakichkolwiek problemów i pytań dotyczących zadań, piszcie na maila aurbala@gmail.com. Postaram się odpowiedzieć możliwie szybko.

Przydatne rzeczy

Ten artykuł na wikipedii powinien wystarczyć.

Wysyłanie rozwiązań

Proszę wysyłać rozwiązania przez stronę.