Platforma neurorobotyki

Prowadzący: Mikołaj Maurycy Miękus


Symulacje z mózgami i robotami
Kategorie: informatyka biologia

Opis

Mózg jest w nierozerwalny sposób powiązany z ciałem — wszak to przez nie otrzymuje on wszystkie dane ze środowiska i to przez nie może on na to środowisko wpływać. Sensowne więc wydaje się pragnienie, by również w modelach teoretycznych i obliczeniowych obdarzyć sieci neuronowe ciałem i umieścić w środowisku. Tu z pomocą przychodzą roboty, które umożliwiają swoim sztucznym mózgom dostęp do otoczenia, w którym się znajdują. Rozwijana pod egidą Human Brain Project platforma neurorobotyki pozwala na to samo bez faktycznych robotów i bez środowiska — i mózg, i ciało, i otoczenie robota są symulowane in silico.

Na warsztatach poznamy podstawy tworzenia modeli obliczeniowych dla biologicznych sieci neuronowych korzystając z tzw. spiking neural networks — sztucznych sieci, w których neurony, jak w biologii, przekazują informacje za pomocą potencjałów czynnościowych. Następnie zaimplementujemy taką sieć w platformie przeprowadzając symulację ekpserymentu z robotem takim jak Husky czy iCub.

Wymagania

Do lokalnego zainstalowania platformy potrzebny jest komputer z min. 8 GB RAM i 15 GB miejsca. System operacyjny dowolny, chociaż polecam Ubuntu. Do platformy można się dostać również online, potrzebne do tego jest konto EBRAINS, które można założyć klikając "Register today" pod tym linkiem https://ebrains.eu/register/ (wymagany jest do tego email uniwersytecki).

Platforma neurorobotyki jak również narzędzia do symulacji sieci neuronowych bazują na języku Python, więc znajomość tego języka będzie bardzo przydatna. Przyda się również umiejętność obsługi jupyter notebooka.

.