Istota Teorii Względności

Prowadzący: Paweł Przybyła


Próba wprowadzenia w ogólną teorię względności w trzy dni, bez zbędnych formalizów, na podstawie wykładów samego Einsteina.
Kategorie: fizyka

Opis

Celem warsztatów jest przybliżenie szczególnej i ogólnej teorii względności, w sposób oparty na fizycznej intuicji a nie matematycznych niuansach, zawiłościach (nie żeby matematyka nie była nauką przyrodniczą), oraz definiowaniu przez połowę wykładu niezbędnych pojęć.

To właśnie podejście było bliskie samemu Einsteinowi. Będziemy próbowali wspólnie przebrnąć przez jego książkę o tytule będącym nazwą Warsztatów. Zapraszam każdego chętnego pragnącego posłuchać trochę o relatywistyce oraz gotowego znieść duże ilości wtrąceń historycznych i dygresji.

Disclaimer: te zajecia będą trochę eksperymentem w nauczyniu, bo OTW jest dość trudna matematycznie co może przy źle dobranych proporacjach materiału, wraz w z krótkim czasem warsztatów, utworzyć mieszankę wybuchową.  Grozi nam, że albo zakopiemy się w detalach, albo utracimy ścisłość wywodu. Ufam, że dzięki dobremu i szczeremu kontakowi z uczestnikami uda się uniknąć tych skrajności.

Wszytkie ważne informacje na temat Warsztatów znajdują się w pliku z zadaniami kwalifikacyjnymi.

Wymagania

Wszytkie wymagania są szczegółowo opisane w pliku z zadaniami kwalifikacyjnymi, więc tyko skrótowo:

  1. Znajomość algebry liniowej (na poziomie rozumienia co to wektor i jak działają macierze.)
  2. Rozumienie różniczkowania i całkowania.
  3. Chęć nauki oraz pogłebiania swojej wiedzy, zainteresowanie tematem.
  4. *Podstawy STW (mogą się przydać, aczkolwiek nie są obowiązkowe)

Przydatne rzeczy

Istnieje wiele dobrych materiałów to przygotowania się do Warsztatów, wszyskie zosatły szczegółowo opisane w pliku z zdaniami.

W razie wszelkich pytań, uwag, wątpliwości pisać na maila: pawprzybyla9@gmail.com

Rozwiązania zadań kwalilikacyjnych należy przesłać przez stronę Warsztatów.