Magistrala CAN - jak skomunikować elektronikę

Prowadzący: Izabela Kręc

Te warsztaty są odwołane!


Zasymulujemy komunikację między mikrokontrolerami :)
Kategorie: informatyka inne

Opis

Magistrala CAN powstała w latach 80, i ze względu na swoją prostotę jest standardem do dziś. Możemy ją spotkać w samochodach i motorach, ale także w pralkach, zmywarkach i innych sprzętach domowych. Pozwala nam na ustandaryzowaną komunikację między mikrokontrolerami, których w samochodach średniej klasy może być nawet kilkadziesiąt.

Zajęcia będą składać się z krótkiej części teoretycznej podczas której dowiemy się: co to magistrala CAN, jak jest zbudowana i jak przekazywane są przez nią informacje. Następnie przejdziemy do samodzielnego tworzenia projektu.

Projekt będzie wykorzystywał darmowe demo oprogramowania Vercor CANoe (Niestety oprogramowanie jest dostępne tylko na systemie Windows). Zasymulujemy w nim komunikację przy użyciu magistrali CAN np. zadawanie wartości przepustnicy -> obserwacja odpowiedzi silnika czy włączanie świateł.

Tworzenie takiego projektu sprowadza się do:

  • tworzenia bazy danych przy pomocy zintegrowanego narzędzia w której zapisane są informacje o sposobie kodowania i dekodowania wiadomości
  • pisania logiki węzłów w języku CAPL
  • tworzenie paneli wizualizacyjnych (przyciski, suwaki i wyświetlacze obrazujące jak działa nasz system)

Wymagania 

Jako, że większość warsztatów będzie polegała na samodzielnej pracy z programem, bez niego się nie obejdzie:

Wymagane sprzętowe:

  1. Laptop z systemem Windows
  2. Zainstalowane demo programu Vector Canoe

Link do instalacji

Wymagania merytoryczne są za to minimalne. Będziemy przechodzić przez obsługę programu krok po kroku, każdy z odrobiną logicznego myślenia na pewno bez problemu sobie poradzi.

Wymagane umiejętności:

  1. Podstawy jakiegoś języka programowania - część pracy która będzie wymagać od nas najwięcej umysłowo to właśnie pisanie logiki węzłów podłączonych do magistrali, dlatego wypadałoby wiedzieć co to zmienna i jej typ, i umieć napisać kilka linijek kodu. CAPL (język w którym będziemy pisać) to taki C dla ubogich, więc doświadczenie z C/C++ na pewno pomoże.

Przydatne rzeczy

Link do instalacji

W razie pytań piszczie na ikiza0010@gmail.com