Jak zbudować użyteczne rozszerzenie przeglądarkowe

Prowadzący: Maciej Jałocha


Czyli jak nie stracić okazji by uprościć sobie codzienne życie.

Zapisz się

Intro

Na samym Chrome jest ponad 200000 tysięcy rozszerzeń przeglądarkowych, i ponad połowa użytkowników Chrome'a używa co najmniej jednego. Nie licząc adblockerów czy darkreaderów wiele z nich jest bardzo użytecznych - ale pomimo ich tak dużej ilości i użyteczności nie zawsze można znaleźć tego, którego potrzebujemy. Właśnie o tym jest ten warsztat - o umiejętności budowania rozszerzeń przeglądarkowych, ponieważ może właśnie potrzebujesz takiego.

Opis

W ramach warsztatów planuję zrobić rozszerzenie przeglądarkowe, które pozwala przeglądarką gestami zarejestrowanymi przez kamerę. Czyli np. możemy scrollować jeśli wskazujemy dół lub górę, cofać się w historii, otwierać nowe karty. Rozszerzenie będzie działać na różnych przeglądarkach jak Edge, Opera, Brave czy Chrome.

Wymagania

Laptop/komputer z kamerą

Wymagane cechy i umiejętności:

  • Podstawowy HTML i podstawowy CSS
  • Podstawowy Javascript, (choć preferowana jest znajomość asynchronicznego)
  • Minimalne doświadczenie z pisaniem trochę większego (niż pojedynczy skrypt) obiektowego kodu (OOP). Będziemy mieli kilkanaście plików, które reprezentują bardzo konkretne i różne procesy i komunikują się pomiędzy sobą.
  • Podstawową wiedzę o rozszerzeniach.

Zadanie będzie dotyczyło zbudowania prostego rozszerzenia przeglądarkowego. 

Nasze rozszerzenie będzie korzystało dosłownie z najnowszego i bardzo nowego API do budowania rozszerzeń, natomiast wiedza rzeczowa w tym obszarze leży po mojej stronie.

Przydatne rzeczy

Tutoriale, które dotyczą bezpośrednio zadań: Hello World extension  |  Extensions  |  Chrome for Developers

Kontakt

W razie jakichkolwiek pytań - dotyczących warsztatów, zadań, etc. proszę pisać na macja@itu.dk