Algorytmicznie optymalne wybory życiowe
Prowadzący: Dominik Kozimor
...czyli kiedy wziąć ślub, komu nie odpisywać na maile i przede wszystkim - jak nie skończyć w więzieniu (prawie na pewno)
Opis
Problemy w programowaniu z którymi zazwyczaj stykamy się na tablicach i kartkach papieru nie mają zbyt wiele bezpośredniego przełożenia na te, które mogą nam się przytrafiać w codziennym życiu... I nie, nie mówię w tym momencie o tym, że wszystkie tablice na rejestrach dysków zostały już posortowane gotowymi funkcjami bibliotecznymi... Mam na myśli fakt, że często podejmując decyzje w życiu nie posiadamy pełnego dostępu do informacji, które by nam się w danym momencie przydały.
Kiedy powinieneś zdecydować, że Twoja druga połówka to materiał na żonę/męża? Po przeprowadzce do nowego miasta, jak dużo czasu powininieneś poświęcić na chodzenie do nowych restauracji, aż odkryjesz najlepszą? Dlaczego chciwi ludzie wygrywają w życiu i jak projektować systemy, które im w tym przeszkodzą?
Na te i inne pytania odpowiemy sobie za pomocą zadziwiająco prostych reguł matematycznych. Zapraszam w piękny świat algorytmiki stosowanej, w którym data science spotyka się z teorią gier. Poznacie rozwiązania znanych problemów powiązanych z podejmowaniem decyzji (problem sekretarki, wielorękiego bandyty), podstaw bayesowskiej statystki (naiwny klasyfikator) oraz teorii gier. Pod koniec kursu przewidziana jest gra z nagrodą, w której wasze algorytmy zmierzą się między sobą z pewnym problemem ;)
Wymagania (obowiązkowe "-" i dodatkowe "*")
- Podstawy rachunku prawdopodobieństwa (poziom matury rozszerzonej)
- Podstawy programowania w Pythonie
- Obsługa biblioteki Numpy (podstawy)
* Obsługa biblioteki matplotlib
* Podstawy całkowania (bardzo polecam rozumieć chociaż intucyjnie, ale całki będziemy rozwiązywać numerycznie)
Nie wymagam dużej biegłości w podanych bibliotekach - jeżeli masz wątpliwości co do swojego poziomu, zerknij w arkusz z zadaniami ;)
Przydatne rzeczy
Warto wspomnieć, że kurs jest inspirowany, a właściwie poważnym rozszerzeniem części materiału z książki "Algorithms to Live By" autorstwa Briana Christiana, którą serdecznie polecam - w szczególności rodziały, nad którymi nie znajdziemy czasu pochylić się w tym kursie! Myślę, że wartościowe byłoby przeczytanie rozdziałów o problemie sekretarki, podejmowaniu decyzji, statystyce bayesowskiej oraz dylemacie więźnia - ale nie jest to konieczne, ponieważ sam będę wprowadzał was do tych zagadnień.
Kontakt
Pytania, sugestie i uwagi proszę kierować na mojego prywatnego maila: domikk2003@gmail.com