(ODWOŁANE) Filozofia nauki

Na te warsztaty nie obowiązuje kwalifikacja.

UWAGA! NIESTETY WARSZTATY SIĘ NIE ODBĘDĄ, ZA CO BARDZO WAS PRZEPRASZAM.

Opis

Kiedy psychologia stała się nauką? Czy aksjomatyzacja fizyki to dobrze postawione zadanie? Jak powinien wyglądać naukowy bełkot? I czym właściwie zajmujemy się na www?

Przyjrzymy się głównym kryteriom oddzielającym nauki od nie-nauk, porozmawiamy o metodach naukowych w każdej z tych dziedzin, cechach charakterystycznych języka naukowego i problemach, jakie napotykają niektóre nauki szczegółowe. Następnie spróbujemy znaleźć prawidłowości w historii nauki i zastanowimy się na ile istniejące modele jej rozwoju mają szansę sprawdzić się w przyszłosci.

Zajęcia bedą mieć formę krótkiego wykładu połączonego z konwersatorium. Po naświetleniu głównych idei w danym zagadnieniu przystąpimy do dokładniejszej analizy tekstów.

W przypadku zainteresowania filozofią konkretnej dyscypliny (filozofia fizyki/matematyki/umysłu) proszę napisać mi w zadaniach kwalifikacyjnych. Możemy poświęcić część zajęć na szersze zgłębienie tematu i jego wpływu na naukę.

Wymagania

Zadania kwalifikacyjne składają się z fragmentów klasycznych tekstów (fragmentów "Logiki odkryc naukowych" K.Poppera i "struktury rewolucji naukowych" Kuhna), testu abc pokazującego czy potraficie czytać i kilku pytań otwartych. Na zajęciach ze względu na formę serdecznie zachęcam do aktywnej partycypacji i odzywania się.

UWAGA: Drugi podrozdział "logiki odkryć naukowych" Poppera (str 32) nie zginął z zadań bez przyczyny. nawet sam autor uważa, że jest całkowicie nieważny dla rozważań.

Przydatne rzeczy

Przydatnymi filozoficznymi źródłami są:

Chyba nie muszę mówić, że jeśli już zabrnęliście na wikipedię to lepiej jest korzystać z angielskiej wersji

W przygotowywaniu się do tych zajęć przydatne mogą być: