Od neuronu do świadomości, czyli jak działa mózg..

Prowadzący: Piotr Lewandowski


Kategorie: biologia inne

Opis

Na tych warsztatach chciałbym przebliżyć podstawy budowy i działania układu nerwowego. Planuje przedstawić zagadnienie w możliwie interndyscyplinarnej formie, tak by udało się oprzeć na bazie podstawowych nauk medycznych i biologicznych również zagadnienia z zakresu informatyki, fizyki, chemii, a jak się uda także psychologii i nauk społecznych. 

W pierwszym dniu chciałbym się skupić na omówieniu budowy układu nerwowego od strony mikro- i makroskopowej. Omówię tez / przypomnę podstawy działania i funkcjonowania komórek. Chce tez wprowadzić elementy embriologii, czyli nauki o powstawaniu organizmu na najwcześniejszych etapach życia.

 

W drugim dniu przejdziemy do funkcjonowania neuronów - zaczniemy od elektrofizjologii, potem przejdziemy do receptorów i budowy synapsy. Chciałbym tego dnia też  omówić rodzaje połączeń między neuronami lub innymi komórkami. Omówimy sobie także funcjonowanie zmysłów - dlaczego widzimy, słyszymy, czujemy smak i zapach, odczuwamy dotyk, ucisk temperaturę, a także ból.

 

W trzecim dniu spróbujemy polączyć to wszystko w jedną całość - omówimy co się dzieje od pobudzenia receptora do wytworzenia bodźca oraz jak przetwarzamy i zapamiętujemy informację. Zastanowimy się także nad przełożeniem tego co mówiliśmy na emocje, odczucia i świadomość. 

 

Wymagania

 

Wymagane cechy i umiejętności:

  1. Przypomnienie podstaw biologii z gimnazjum / liceum. 
  2. Chęć poznania czegoś nowego :) 

 

Przydatne rzeczy

Wydrukowane w kolorze materiały, które wyślę Wam na maila.