tenpo suno tu wan la o kama sona e toki pona

Prowadzący: Piotr Masłowski


Krótki kurs toki pona – sztucznego, minimalistycznego języka. Nauczymy się go w 3 dni, ponieważ używa tylko ~120 słów.
Kategorie: inne

Opis

"toki pona" w sitelen pona; grafika przez Eequortoki pona jest przykładem conlangu – sztucznie skonstruowanego języka.

Wiekszość z nas słyszała pewnie o Esperanto, a po dłuższym zastanowieniu przypomnimy sobie o Klingońskim, czy fikcyjnych językach Tolkiena. Conlangów jest jednak dużo więcej.

Czym się więc toki pona wyróżnia? Przede wszystkim jest dużo prostsza. Gdy większość conlangów jest tworzona jako połnoprawny substytut języków naturalnych, toki pona jest bardziej odpowiednikiem pidginów, a cała jej gramatyka i słownictwo mieszczą się na jednej kartce.

Właśnie ze względu na ten minimalizm, toki pona jest jednym z nielicznych języków które można opanować w przeciągu kilku dni – a nie miesięcy czy lat. Można dzięki temu wypróbować proces uczenia się, poznać nowe konstrukty językowe i ogólnie zobaczyć z czym to się je.

Plan

  • Nauczymy się całego języka
  • Wyćwiczymy pisanie, czytanie i rozmawianie
  • Poznamy alternatywne sposoby zapisu toki pona
  • Spróbujemy automatycznie parsować zdania

Wymagania

  1. Nieumienie toki pona
  2. Coś do pisania, może rysowania
  3. Podstawowe zrozumienie MAF (IPA)
  4. Chęć uczenia się

Tak naprawdę, jedynie ostatnie jest koniecznie potrzebne. Jeśli ktoś już umie toki pona, to w wolnym czasie możemy poćwiczyć rozmawianie.

Kontakt

piotr@maslowski.xyz

Uwaga: Od edycji 2021, uczestnicy przesyłają rozwiązania przez stronę, a nie prowadzącym na maila. Jeśli zadania nie zostaną przesłane przez stronę, nie będziemy mieli możliwości wpisania Wam wyników!