Kodowanie w komórce
Prowadzący: Piotr Lewandowski
Zajęcia poświęcone zagadnieniom z pogranicza biologii molekularnej, genetyki i bioinformatyki.
Opis
W szkole często możecie usłyszeć o różnych technikach zakresu biotechnologii i biologii molekularnej. Często informacje są dość szczątkowe przez co nie do końca można zrozumieć jak to działa i po co to wszystko. Na tych warsztatach chciałbym przedstawić temat od strony praktyka, czyli jak te wszystkie rzeczy wyglądają w rzeczywistości i do czego się je stosuje. Oprócz technik typowo laboratoryjnych omówię techniki in silico, czyli wykorzystujące moc procesora do obliczeń i symulacji. Dam przykłady do czego można to wszystko wykorzystać.
Przechodząc do konkretów:
Dzień 1: podstawy funkcjonowania komórki, jak zbudowane są kwasy nukleinowe, gdzie się znajdują
Dzień 2: techniki badania genomu i transkryptomu (PCR, qRT-PCR i odmiany, ddPCR, techniki sekwencjonowania, CISH/FISH) oraz konkurs na najdokładniejsze pipetowanie
Dzień 3: techniki komputerowe wykorzystywane w biologii molekularnej (praca z sekwencjami, projektowanie starterów, weryfikacja starterów, praca z genomami)
Wymagania
Postaram się dostosować poziom warsztatów to poziomu uczestników, tak by każdy wyniósł jak najwięcej. Zadania są dość trudne i żeby się zakwalifikować nie trzeba zrobić wszystkich. Zależy mi bardziej na toku waszego myślenia i zdolności szukania informacji niż wiedzy.
Wymagane cechy i umiejętności:
- wiedza z biologii i chemii na poziomie szkoły średniej będzie dużym ułatwnieniem, ale nie jest konieczna
- komputer z zainstalowanym Python i umiejętnością jego używania (stworzenie helloworld.py i odpalenie jest w zupełności wystarczające)
- chęć pogłębiania wiedzy biologiczno-medycznej
Przydatne rzeczy
Fajnie jak będziecie znali podstawy Python – wyświetlanie danych, praca ze zmiennymi, polecenia warunkowe If (dla informatyków raczej nie będzie to problem, myślę, że się od Was więcej naucze, osoby nieinformatyczne powinny w 30 minut to opanować).
Jeśli komuś bardzo się nudzi przed to można poczytać "Molecular Biology of The Cell" Albertsa albo poglądać filmy o tematyce warsztatów na YouTube (są całkiem fajne po angielsku).
W razie pytań piszcie: s78478@365.sum.edu.pl