Korea to nie tylko k-pop, dramy i hanboki

Prowadzący: Julia Wysogląd


여러분 안녕하세요! Na tych zajęciach opowiem Wam, dlaczego warto wybrać się na koreanistykę, lektorat czy jakiś ogun związany z językiem koreańskim
Kategorie: inne

여러분 안녕하세요?

Opis

Na tych zajęciach opowiem Wam, dlaczego warto wybrać się na koreanistykę, lektorat czy jakiś ogun związany z językiem koreańskim. W formie luźnego wykładu chciałabym przybliżyć kulturę koreańską, która zrobiła się ostatnio bardzo popularna za sprawą K-POP-u, dram dostępnych na Netflixie czy 10-stopniowej koreańskiej pielęgnacji. Zapewne też część z Was korzysta z telefonów firmy samsung czy jeździ samochodami ze znakiem Hyundaia. Mimo to wielu ludzi generalizuje i wkłada Koreę do jednego worka z Chinami i Japonią, spróbuję więc sprawić, żeby dla Was Korea była jednak osobnym bytem. Naprawdę można zakochać się w Korei! W zależności od Waszego zainteresowania zajęciami i aktywności, chciałabym dodać do zajęć formę quizową z małą nagrodą jedzeniową dla zwycięzcy.

Generalnie zakładam dość luźną formę i nie wiem, jak to wyjdzie w praniu, ale podsuwam Wam tu przykładowe pytania, na które będę chciała odpowiedzieć podczas wykładu (pewnie w toku przygotowywania warsztatów zrodzi się ich więcej)

  • czy w Korei naprawdę używa się tylko alfabetu?
  • czy standardy piękna w Korei zawsze wyglądały tak samo?
  • czym jest koncepcja 우리 i koreański kolektywizm
  • jakie znaczenie ma koreańska honoryfikatywność w języku?
  • czy Korea to naprawdę taki raj na Ziemi
  • jaki wpływ ma konfucjanizm na koreańskie społeczeństwo?

Serdecznie zapraszam na moje warsztaty! Zapewniam energię i miłą atmosferę, może powyżywamy się też trochę manualnie i poczujemy przez chwilę, jak konfucjańscy uczeni!

Wymagania

Jako że moje zajęcia będą luźne i raczej podstawowe, nie wymagam od Was żadnej większej wiedzy, jednak bardzo ułatwi mi robotę, kiedy przed zajęciami będziecie już znali hangeul i zasady transkrypcji, żebyście byli w stanie odczytywać i zapisywać koreańskie nazwy, które padną na wykładzie. Nie jest to trudny alfabet, myślę więc, że spokojnie sobie poradzicie. Dlatego właśnie umiejętności transkrypcji i posługiwania się alfabetem będę sprawdzać na zadaniach kwalifikacyjnych. Pozostałe wymagania to chęci, aktywność, cień zainteresowania tematem i poczucie humoru :))

Przydatne materiały

Poniższe materiały będą przydatne przy rozwiązywaniu zadań kwalifikacyjnych

https://youtu.be/85qJXvyFrIc

https://en.wikipedia.org/wiki/Revised_Romanization_of_Korean

https://en.wikipedia.org/wiki/McCune%E2%80%93Reischauer

https://youtu.be/k-Z_Z65ikXs

W razie pytań piszcie do mnie na maila j.wysoglad@student.uw.edu.pl . Pamiętajcie, żeby rozwiązania przesyłać przez stronę warsztatów!!!

Powodzenia i do zobaczenia na warsztatach!!