Odkryj Elektron

Prowadzący: Marcin Rojek


Odtwórzmy wspólnie doświadczenie które zdefiniowało tory rozwoju rodzaju ludzkiego na kolejne stulecia.

Zapisz się

Opis

Odkrycie elektronu jest zarówno zwieńczeniem dążeń naukowych badaczy wielu dziedzin XIX wieku, jak i początkiem niezliczonych ścieżek postępu technologicznego definiujących rozwój cywilizacyjny do dnia dzisiejszego.

Na swoje warsztaty pragnę zaprosić wszystkich romantyków Nauki, którzy czytając o Skłodowskiej, Bellu, Koperniku, Pasteurze i innych odkrywcach wstrzymywali oddech na myśl o eksperymentach które zdefiniowały tory rozwoju ludzkości.

W trakcie warsztatów wspólnie zbudujemy prostą lampę elektronową i odtworzymy najważniejsze doświadczenia towarzyszące odkryciu tej cząstki. Oznacza to zabawy z wysoką próżnią, wysokim napięciem i innymi niebezpiecznie fajnymi zabawkami.Naucyzmy się jak przy pomocy najprostrzych elementów jakie można znaleźc w każdym sklepie elektroniczym wytowrzyć napięcia sięgajace setek tysięcy voltów.

Zastanowimy się też jaką wiedzę i narzędzia musiała nabyć wcześniej ludzkość by przeprowadzić to doświadczenie. Rozważymy następstwa naukowe i technologiczne jakie wyniknęły z odkrycia.

Wymagania

Wymagania praktyczne dotyczące warsztatów wiążą się z zadaniami kwalifikacyjnymi jakie stawiam przed chętnymi. Jeśli chodzi o inne umiejętności to zapraszam osoby które:

  • Potrafią prowadzić dyskusje i rozważania w grupie
  • Chociaż raz coś zepsuły próbując przeprowadzić jakiś eksperyment w domu
  • Mają tendencję do skakania po Wikipedii w wolnym czasie

Przydatne rzeczy

Gorąco zachęcam maksymalnie szeroko zainteresować się tematem warsztatów, nawet od najbardziej niekonwencjonalnych stron.

Myślę, że dobrym sposobem na to jest niezobowiązujące skakanie po wikipedii między stronami powiązanymi hiperłączami wychodząc od następujących:

W żadnym razie nie wymagam zapamiętania, czy pełnego zrozumienia treści na jakie się natkniecie. Chcę jedynie żebyście zobaczyli “przedsionki” ogromnych bibliotek  każdej z dziedzin związanych z eksperymentem.

Kontakt

W razie pytań piszcie:

marcin.arojek@gmail.com