Blimp

Prowadzący: Krzysztof Haładyn, Michał Szaknis


Latanie na gazie
Kategorie: informatyka fizyka techniczne

Zapisz się

Każdego inżyniera można zastąpić skończoną liczbą studentów

Opis

Podczas warsztatów będziemy składać zdalnie sterowany model latający małego sterowca. Głównym elementem konstrukcyjnym będzie specjalny balon sprowadzany z Niemiec (a jak się nie ogarniemy, to pójdziemy do sklepu masowo wykupywać balony urodzinowe). Elektronikę sterującą będzie stanowić devboard z mikrokontrolerem z rodziny ESP32. Do wykonania będzie rama (lub gondola) łącząca wszystkie elementy mechniczno-napędowe z elektroniką sterującą oraz polutowanie tego wszystkiego tak, aby się nie paliło, bo jak wiemy z historii pożar w sterowcu to zwykle dość duży przypał. Po złożeniu całości przyjdzie czas na zaprogramowanie komputera pokładowego w celu nawiązania łączności z komputerem sterującym, zbierania danych z czujników i wykonywanie poleceń pilota (sterowanie silnikami). Jeśli chodzi natomiast o gaz nośny to w zależności od budżetu oraz wytrzymałości nerwowej Artura weźmiemy albo ten bardziej, albo mniej palny. Za to na pewno będzie można ten gaz pozażywać jeśli najdzie Cię ochota.

Wymagania

  • Kod będzie klepany w micropython więc dobrze jest znać język Python.
  • Przydadzą się niezerowe zdolności manualne, bo ktoś to jednak musi poskładać (ducttape jest ciężki i nie chcemy go nadużywać :).
  • Podstawowa znajomość elektroniki, aby umieć coś polutować, nie zabić się lutownicą i nie spalić za dużo układów.
  • Kojarzyć coś z podstaw sterowania tzn. co to jest i jak działa regulator PID (oczywiście nikt tu nie jest studentem AIRu więc podstawy wystarczą :)
  • Dobrze jest też znać podstawy łączności tzn. jak skonfigurować router WiFi oraz jak przesłać pakiet TCP między dwoma urządzeniami.

Naturalnie nie musisz spełniać wszystkich wymienionych wymagań, jako że celem warsztatów jest zbudowanie drużyny, w której każdy będzie zajmował się tym, czym chce. Zgodnie z przytoczoną na górze strony myślą będziemy zbierać różne kompetencje, więc na pewno nam się uda!

Kontakt

W razie problemów pisz na Discordzie (Michał Szaknis, "loczek") albo na maila michalszak@gmail.com