Magia estrów
Prowadzący: Piotr Lewandowski, Jan Nasieniewski
Masz dość wyłącznie teoretycznych zajęć z chemii w szkole? U nas masz szansę nadrobić!
Opis
Czy na twoich zajęciach w szkole nie było zajęć laboratoryjnych? A może były, mieszałeś coś w probówce, a na koniec i tak nie nie wychodziło? Jeśli tak to najwyższy czas to zmienić!
Na tych warsztatach proponujemy praktyczne zajęcia z zakresu chemii organicznej. Nie będą to zajęcia z ogrzewania w probówce nad palnikiem. Syntezę zrobimy zgodnie z preparatyką (czyli taką chemiczną książką kucharską). A skąd wziąć przepis, tutaj dla fanów analogowych rozwiązań Preparatyka Organiczna Vogela, a dla fanów cyfrowych dostęp do Reaxsys. Będą kolby, chłodnice, czasze grzejne i oczywiście uczestnicy którzy kilka godzin będą pilnować naszej reakcji. Potem oczyszczanie i wyznaczanie wydajności reakcji.
Co będziemy syntezować? Na pewno chcemy spróbować zarówno estrów alifatycznych, jak i aromatycznych. Na warsztaty przygotujemy kilka różnych kwasów i kilka różnych alkoholi, na tej podstawie spróbujemy wspólnie coś wybrać i ugotować. Jeśli macie jakieś marzenia związane z tymi warsztatmi to opiszcie je na końcu zadań kwalifikacyjnych.
Jeśli czas pozwoli spróbujemy również zsyntezować estry cukrów.
Wymagania
W warsztatach w zasadzie wziąć może udział każdy, ale z pewnością będziemy wśród uczestników poszukiwać osób bardziej ogarniających tematykę na liderów grup. Podstawowa wiedza to chemia organiczna z zakresu szkoły średniej, ze szczególnym ukierunkowaniem na syntezę estrów. Dobrze żeby umieć obliczenia związane ze stiechometrią reakcji, molami, przeliczaniem stężeń i wydajnością reakcji.
Wymagane cechy i umiejętności:
- Wiedza na temat podstaw syntezy estrów
- Umiejętność rozwiązywania problemów obliczeniowych w chemii
- Mile widziane: doświadczenie laboratoryjne oraz wiedza z chemii wykraczająca poza szkołę średnią
- Obowiązkowo znajomość BHP: czyli co oznaczają oznaczenia na odczynnikach, czego nie pić i gdzie nie wsadzać paluszków bo można je stracić.
Przydatne rzeczy
Fajnie jak weźmiecie na zajęcia okulary ochronne i w miarę możliwości kalkulator naukowy. Zamiast fartuchów polecamy ubrania które mogą się zniszczyć - krótki rękaw jest znacznie bezpieczniejszy. Na zajęciach nie będziemy używać bardzo niebezpiecznych rzeczy, ale nawet słaby kwas potrafi zrobić dziurkę w ubraniu lub je odbarwić.
- Warto poczytać o zapachach estrów by móc coś wybrać (np. tu Infographic: Table of Esters and their Smells | James KennedyWordPress.comhttps://jameskennedymonash.wordpress.com › ... lub to 7 List of ester odorants )
- Filmik pokazujący jak wygląda mniej więcej to co będziemy robić: https://youtu.be/R6UugHqpu2Y?si=0D7Q2bwG1LhZH1WR
- Dla ambitnych podręczniki z chemii wykraczające poza szkołę średnia np. McMurry, Morrison Boyd
Kontakt
Polecamy kontakt z nami przez adresy mailowe w naszych profilach.