Programowanie Funkcyjne

Zadania kwalifikacyjne są tutaj.

W ZADANIU 4 JEST MAŁA POPRAWKA (30.05.2019 22:30), PRZEPRASZAM ZA NIEDOGODNOŚĆ

>λ=

Większość programistów zaczynała swoją informatyczną przygodę od języków imperatywnych, zazwyczaj były to C, C++, Java, Python, czasem PHP czy inne. Pierwsze podstawowe (i mogło by się wydawać niezbędne) pojęcia, z jakimi się spotkaliśmy, to "zmienna", "pętla", "polecenie/instrukcja" i pewnie do dziś nie wyobrażamy sobie życia bez nich. Pytanie czy aby słusznie? A może da się tworzyć aplikacje i implementować algorytmy bez konieczności zmieniania stanu programu co krok? Może nawet da się programować bez wykonywania "kroków"?

inititle:"index of" WNCRYNa tych warsztatach poznacie zupełnie inny sposób patrzenia na program. Nie będzie to już tyrańskie wydawanie rozkazów i mówienie komputerowi co ma robić, lecz wręcz artystyczne tworzenie nowych obiektów, łączenie ich ze sobą w większe głosząc "niechaj się stanie <x>" (a programista widział że kod się skompilował, więc prawdopodobnie był dobry...). Dowiecie się, jak pisać sprawny, czytelny i wolny od błędów(!) kod bez użycia pętelek, zmiennych i obiektów zastępując je... oczywiście funkcjami! Będziemy dzielnie zmagać się z ograniczeniami, jakie narzuca nam deklaratywność, ale poznamy również niebywałe korzyści, jakie w zamian otrzymujemy.

Paradygmat poznamy na przykładzie czysto funkcyjnego języka jakim jest Haskell. Posiada on niezwykle przejrzystą składnię, pattern matching i bardzo rozbudowany, silny i statyczny system typów. Mimo to nie wymaga on od nas jawnego typowania, dzięki czemu kod wygląda tak przejrzyście jak np. w Pythonie. Dodatkowym atutem jest jego własny REPL - interaktywny shell, który pozwala nam sprawnie i dynamicznie testować kod (choć sam język domyślnie jest kompilowany).

Program

Wymagania

  1. Znajomość pojęcia funkcji, dziedziny, przeciwdziedziny, zbioru itp.
  2. Zdolność posługiwania się funkcjami (przekształcenia wykresu, badanie różnowartościowości, rekurencja itp.)
  3. Świadomość, że funkcje nie muszą działać wyłącznie na liczbach...
  4. Umiejętność abstrakcyjnego myślenia
  5. Znajomość indukcji matematycznej

Przyda się oczywiście laptop z zainstalowanym GHC (kompilator Haskella).

Przydatne rzeczy

Małe powtórzenie, definicje, fakty:

W razie problemów z zadaniami można śmiało podpierać się wiedzą z internetu (Wikipedia jest zazwyczaj wystarczająco legitnym źródłem). Proszę tylko nie szukać pomocy w internecie do zadania nr 6, gdyż łatwo trafić na gotowe rozwiązania... Liczę na waszą uczciwość.