(nie)magiczna teoria kwantowa

Prowadzący: Adam Wesołowski


Masz dość popularnonaukowego bełkotu? To idealna okazja aby na poważnie wkroczyć w świat teorii kwantowej.
Zadania kwalifikacyjne:
Kategorie:
fizyka

Opis:

Opowiemy o tym jak cząstki o bardzo małej masie przelatują przez ściany, o tym, że teoria kwantowa jest serio dziwna, ale daje dobre przewidywania eksperymentalne. Opowiemy też o tym, co zasmuci wielu, mianowicie jak zasada nieoznaczoności jest na dobrą sprawę geometryczną konsekwencją teorii kwantowej i dotyczy prostopadłosci wektorów, co niszczy magię tego pięknego pojęcia.

Czy ciasno Ci w przestrzeni trójwymiarowej? Na naszych zajęciach mamy dostępną nieskończoną ilość wymiarów i korzystamy z każdego!

W zależności od tempa warsztatów, możemy dojść nawet do konceptu poziomów Landau, choć wątpię. Najprawdopodobniej uda nam się jednak omówić kilka ciekawych potencjałów, oraz elementarne koncepty odbicia, transmisji na progu potencjału. Powiemy również kilka słów o budowie przestrzeni Hilberta, w której spisywana jest cała kwantowa natura. Najbardziej jednak liczę na to, że wyprowadzimy zasadę nieoznaczoności dla dowolnej pary wartości, które możemy zmierzyć ( tak jak pęd i pozycja )...

Będzie więcej i bardziej szczegółowo, dla tych, którzy się zakwalifikują.

Jeśli ktoś zastanawia się czym różnią się, te warsztaty od warsztatów Jacka ( Dyskretny urok obliczeń kwantowych ), przychodzę z odpowiedzią. (nie)magiczna teoria kwantowa będzie teoretycznym i w miarę możliwości szczegółowym wprowadzeniem do teorii kwantowej, Jacek as far as I know proponuje rozważania na temat praktycznego zastosowania stanów kwantowych w obliczeniach. Co będzie świetnym dodatkiem/uzupełnieniem wiedzy zdobytej tutaj. Tak więc dla wszystkich quantum freaks informacja jest następująca: Zapisujcie się na warsztaty Dyskretny urok obliczeń kwantowych! (i na moje ;)

Wymagania:

KONIECZNIE: Całkowanie i liczenie pochodnych

  Przydatne rzeczy:

  1. Iloczyn skalarny (więcej zrobimy jak każdy będzie intuicyjnie wiedział o co chodzi)
  2. Im więcej algebry liniowej tym lepiej

  Co może pomóc ogarnąć zadania kwalifikacyjne:

  Google:  how to solve Second order linear differential equation

  Google: Modulus of compelx number