Dyskretny urok obliczeń kwantowych

Prowadzący: Jacek Horecki


Czy komputery kwantowe działają? Czy kiedyś będą działać? Czym jest kubit? Na tego typu pytania postaramy się odpowiedzieć.
Kategorie: informatyka fizyka

Opis

"Quantum woo is the justification of irrational beliefs by an obfuscatory reference to quantum physics."

Obliczenia kwantowe to temat który coraz częściej pojawia się w newsach czy w treściach popularyzujących naukę. Jest on jednak traktowany po łebkach, i większość rzeczy które słyszymy to historyjki o światach równoległych i bitach które nie mogą zdecydować się, czy są bardziej zerem, czy jedynką.

W trakcie bloku postaramy się zrozumieć jaka maszyneria matematyczna stoi za uprawianiem informatyki kwantowej, czym jest kubit i dlaczego kubity w grupie czują się raźniej. Zobaczymy dlaczego niektórzy wierzą, że komputery kwantowe mogą więcej i lepiej niż klasyczne, pomówimy również o ich ograniczeniach.

W trakcie warsztatów przyjrzymy się też, jak wygląda w praktyce korzystanie z komputerów kwantowych, napiszemy kilka programów i odpalimy je na rzeczywistych sprzętach.

Warsztaty te będą głównie skupione na praktycznym zastosowaniu kwantów, a przedstawiona teoria będzie w całości matematyczna, z niewielkimi odniesieniami do procesów fizycznych. Po dokładniejszy wykład z zakresu fizyki kwantowej zapraszam na drugie warsztaty w temacie - (nie)magiczna teoria kwantowa

W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu na janczar.kurek@student.uj.edu.pl

Wymagania

Do uczestnictwa w warsztatach wymagana będzie podstawowa znajomość narzędzi algebry liniowej. Znajomość pythona będzie przydatna, ale raczej niewymagana. Zadania pojawią się w niedługim czasie i należy je wysyłać przez stronę warsztatów. Do uczestnictwa przyda się komputer kwantowy lub klasyczny.

Przydatne rzeczy

Tutaj umieszczam ciekawe pozycje z których będziemy korzystać. Ich znajomość nie jest żadną miarą wymagana aby brać udział w tych warsztatach. Pojawią się tutaj również pozycje do których można zaglądnąć gdyby miało się problemy z zadaniami kwalifikacyjnymi.

https://qiskit.org/textbook/preface.html - żeby przerobić dostępne tutaj materiały potrzebowalibyśmy sporo więcej niż tych kilku godzin warsztatów, jest to jednak bardzo przystępne i dokładnie wprowadzenie do tego świata, polecam zainteresowanym.

https://algassert.com/quirk - webowy tool do konstruowania obwodów kwantowych.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLZHQObOWTQDPD3MizzM2xVFitgF8hE_ab - seria filmów na temat algebry liniowej